Menu

Żywica epoksydowa – Jak używać

Przygotowanie powierzchni (Surface preparation). Powierzchnia która ma być klejona, albo powlekana żywicą epoksydową musi byś matowa, czysta, sucha, odtłuszczona, wolna od zabrudzeń, kurzu i wcześniejszych powłok. Żywice epoksydową można stosować na każdy rodzaj powierzchni, a szczególnie na laminat poliestrowy, drewno i stal.

Warunki pracy (Working conditions). Najlepsze warunki uzyskuje się pracując w pomieszczeniu o temperaturze powyżej 15ºC i niskiej wilgotności.

Mieszanie (Mixing). Pięć części wagowo lub objętościowo żywicy 105 do jednej części wagowo lub objętościowo utwardzacza 205 albo 206. Najlepiej użyć pompek 301 Mini Pumps by dokładnie odmierzać potrzebne ilości żywicy i utwardzacza.

Czas żelowania (Pot Life). Porcja mieszaniny żywicy epoksydowej 105 z utwardzaczem 205 o masie 100g. żeluje w kubku w czasie 15 – 20 minut przy temperaturze 18ºC. Twardość pozwalającą na obróbkę osiągna po 5 do 7 godz. Wyschnięta żywica nie powinna być znacznie obciążana przez okres kolejnych 48 godzin. Porcja mieszaniny żywicy epoksydowej 105 z utwardzaczem 206 o masie 100g. żeluje w kubku w czasie 25 – 30 minut przy temperaturze 18ºC, która jest minimalną temperaturą dla tego utwardzacza. Aby wydłużyć czas żelowania należy przelać wymieszaną żywicę do płaskiej kuwety.

Podstawowe zastosowania.

1. Powlekanie (Coating). Powierzchnie wewnętrzne – nałożyć mieszaninę epoksydową wałkiem lub pędzlem na przygotowaną powierzchnię. Pozostawić na noc do wyschnięcia. Przeszlifować na sucho papierem 80, a następnie 120. Usunąć pył i nałożyć kolejną warstwę. Powierzchnie zewnętrzne – postępować jak wyżej, z tym że zaraz po przyschnięciu drugiej warstwy nałożyć dodatkowo trzecią. Gdyby od nałożenia drugiej warstwy upłynęło więcej niż 12 godz. należy ją uprzednio zmatowić.

Uwaga: kiedy pracuje się w niższej temperaturze może pojawić się nalot aminowy o białawym zabarwieniu. Należy go usunąć przed nałożeniem kolejnej warstwy używając 855 Cleaning Solution i szczotki. Następnie wysuszyć powierzchnię papierowymi ręcznikami i zmatowić papierem gradacji 80.

2. Klejenie (Bonding). Zagruntować klejone powierzchnie mieszaniną epoksydową. Zaraz po zagruntowaniu wymieszać kolejną porcję żywicy z utwardzaczem i dodając do niej 3-5% wypełniacza 406. Jeżeli konieczne jest wypełnienie większych ubytków w spoinie należy użyć wypełniacza 403 w ilości 7-10%. Nałożyć masę, która powinna mieć gęstość pasty na jedna z klejonych powierzchni, docisnąć drugą powierzchnię i unieruchomić na czas schnięcia. Nie dociskać zbyt mocno, aby uniknąć wyciśnięcia epoksydu ze spoiny. Nadmiar spoiwa usunąć przed wyschnięciem.

3. Spoinowanie (Filleting). Zagruntować łączone powierzchnie mieszaniną epoksydową. Wymieszać żywicę z utwardzaczem następnie dodawać małymi porcjami wybrany wypełniacz do uzyskania konsystencji kitu. Nałożyć masę na łączenie i zaokrąglić spoinę za pomocą za pomocą np. szpatułki do mieszania. Nadmiar spoiwa usunąć przed wyschnięciem.

4. Malowanie żywicy (Overcoating). Większość dobrej jakości farb i lakierów jachtowych nadaje się do pokrywania żywicy epoksydowej. Należy pozostawić żywicę na 48 godzin, a następnie dokładnie zmatowić jej powierzchnię na mokro papierem gradacji 120 do 180. Usunąć powstały pył i wysuszyć powierzchnię za pomocą ręczników papierowych. Kiedy powierzchnia jest sucha nałożyć wybraną farba lub lakier zgodnie z instrukcją jego producenta. Jeżeli żywica ma być pokryta antifoulingiem należy użyć zalecanego przez jego producenta podkładu. Jeżeli żywica ma być lakierowana zaleca się użycie dwuskładnikowego lakieru poliuretanowego z filtrem UV.

Wydajność:

Powlekanie – 1 kg mieszaniny WEST SYSTEM pokrywa 6,5 do 8,5 m² powierzchni zależnie od podłoża.
Klejenie albo laminowanie drewna – 1 kg mieszaniny żywicy epoksydowej z wypełniaczem pokrywa 2 – 4 m².
Użycie ze zbrojeniem szklanym – 1 kg mieszaniny wystarcza na pokrycie od 2 do 5 m² w zależności od typu i gramatury użytego zbrojenia.

Informacja techniczna – dokładne instrukcje można znaleźć w publikacjach technicznych WEST SYSTEM, które dokładnie omawiają sposoby naprawy laminatu poliestrowego albo pracę z drewnem przy użyciu epoksydów lub prosimy skontaktować się z najbliższym dystrybutorem.

Przechowywać w temperaturze powyżej 10ºC. W niższej temperaturze w żywicy mogą uformować się kryształy, które można usunąć delikatnie ją podgrzewając.


przejdz_do_sklepu